Внаслідок підриву Каховської ГЕС російськими військовими, серйозно забруднилися води та ґрунти Дніпровсько-Бузького лиману, а також Чорного моря.
Про це у марафоні “Єдині новини” розповіла лідерка екологічного руху “Let’s do it, Ukraine” Юлія Мерхель.
Вона стверджує, що аналіз усіх наслідків підриву є складним завданням, оскільки територія водосховища розташована на лінії фронту, а значна частина постраждалих районів зараз перебуває під окупацією.
Вона відзначила, що за результатами спільних досліджень з Українським науковим центром морської екології, рівень концентрації забруднюючих речовин на території ГЕС у 2024 році знизився порівняно з березнем 2023 року.
Юлія Мерхель зазначила, що одноразове потрапляння забруднюючих речовин до організму людини чи тварини не є небезпечним. Негативний вплив стає помітним лише при систематичному вживанні.
Проблеми з печінкою, репродуктивною системою, імунними та серцево-судинними захворюваннями можуть виникати через забруднення хлорорганічними сполуками та токсичними металами. Ці речовини накопичуються в організмі через харчовий ланцюг і не виводяться з нього, — зазначає екологиня.
Вона також каже, що споживання некип’яченої води з водойм та річкової риби може негативно вплинути на здоров’я людей, особливо в тих районах, де були повені, оскільки рівень забруднення ґрунтових вод може змінюватися в залежності від природних умов.
Там, де сталися забруднення, ґрунтові води також зазнали забруднення. Адже ми аналізуємо річки, свердловини, колодязі — і, на жаль, земля не фільтрує ці токсичні речовини та важкі метали, які потрапили в різні райони. У кожному населеному пункті ситуація унікальна, — зазначила Юлія Мерхель.
Російські військові підірвали Каховську ГЕС 6 червня 2023 року, що призвело до затоплення 600 км² території Херсонщини. В населених пунктах, розташованих вище греблі, виникли проблеми з питною водою.
ООН оцінила, що Україна зазнала збитків на суму майже 14 мільярдів доларів внаслідок руйнування греблі.
Іван Мойсієнко повідомив, що у червні він спостерігав проростки верби висотою 2-3 сантиметри, а до 19 жовтня там виросли дерева вище двох метрів.
За останніми супутниковими знімками району Великого Лугу, значна частина Каховського водосховища, яка була осушена, тепер знову під водою. Це перше водопілля за майже 70 років.
Доктор біологічних наук Анна Куземко висловила оптимістичний прогноз щодо формування заплавної рослинності на території колишнього Каховського водосховища.
Іван Мойсієнко раніше повідомляв , що верби, які почали рости на території колишнього водосховища минулого року, успішно перезимували і майже повністю розкрили листя, а водопілля сприятиме їх подальшому росту.
У річці Кам’янка, що на території Каховського водосховища, струмки пересохли восени, але навесні вода знову почала надходити, і її рівень зріс.