Підпілля виявило особу, яка допомагає так званому “губернатору Херсонської області” Володимиру Сальдо у продажі вкраденого зерна. “У Росії існує феодальна система, за якою кожен намісник окупованого регіону має право грабувати підконтрольну територію в обмін на вірність. Для ТОТ Херсонщини одним із основних джерел доходу родини Сальдо є зерно”, – повідомляють у Центрі.
До речі – Коригувальницю із Херсона, яка писала на телеграм-канал депутата Держдуми РФ, посадили на 11 років
Згідно з інформацією, існує така схема: фермери зобов’язані продавати зерно “державному оператору” за значно нижчими, ніж ринкові, цінами. У відповідь фермери отримують субсидії з державного бюджету, що підвищує їхню залежність від окупаційної влади. Тим часом фальшивий оператор зерна перепродає його структурам, пов’язаним з Володимиром Сальдо, які потім продають зерно за ринковими цінами. Різниця у ціні потрапляє до кишень зрадника та його спільників.
“Серед таких осіб є “фермер” Павло Козюба, який наївно вважає, що зможе уникнути покарання за злочини проти українського народу. Однак підпілля обізнане з кожним кроком зрадників та інших ворогів, а також знає маршрути їхнього пересування”, – підкреслюють у ЦНС. Раніше Сальдо був заочно засуджений до 15 років ув’язнення за державну зраду. Також його підозрюють і мають намір заочно судити за крадіжку трьох тисяч тонн українського зерна.
Коли була окупована Херсонська область
Росія окупувала Херсонську область України в перші дні повномасштабного вторгнення. Окупація почалася наприкінці лютого 2022 року. Вже 1 березня 2022 року російські війська увійшли до міста Херсон, яке стало першим і останнім обласним центром, що потрапив під окупацію в цій війні. Протягом наступних тижнів під російський контроль потрапила більшість територій Херсонської області.
Однак українські сили продовжували наступальні операції, і 11 листопада 2022 року місто Херсон було звільнене українськими військами, хоча значна частина лівобережжя Херсонщини залишилася під окупацією.
Як окупанти крали зерно в Херсонській області
Володимир Сальдо, призначений РФ керувати окупованою частиною Херсонщини, разом із спеціальною локальною комісією, надавав дозволи російським компаніям на експорт української агропродукції за кордон з нульовою або зниженою ставкою вивізного мита. Розслідувачам вдалося додатково підтвердити факт вивезення агропродукції, використовуючи дані з бази світового імпорту/експорту Import Genius та інформацію з витоків російської митниці.
Зазначається, що у 2023 році за системою квот, встановленою російською владою, ряд російських експортерів експортували з Херсонської області не менш як 34 тисячі тонн зерна на суму 6,2 мільйона євро. Зерно з Херсону було експортовано до Азербайджану, Туреччини, Сирії та Ірану, а горох з окупованого Криму — до Іспанії. Також повідомляється, що російська компанія “Сім-Транс Груп” отримала дозвіл на експорт 2200 тонн пшениці та меслину в Азербайджан за квотами.
Інша російська компанія, ТД “Фрегат”, отримала квоту на експорт 3000 тонн кукурудзи до Сирії. ТОВ “Паллада” отримало дозвіл на експорт 11000 тонн ячменю, який було відправлено через іранський порт Bandar Imam Jomeini на судні Mikhail Nenashev, відомому зі статті “Схем” про нелегальний експорт зерна. Водночас, фірма “Агро-Фрегат”, згадана в ЗМІ як учасник незаконного вивезення зерна з окупованих територій, експортувала пшеницю та меслин до Туреччини. У вересні 2023 року ця ж фірма відправила до Іспанії 4500 тонн гороху, з яких 2600 тонн було завантажено в окупованому Севастополі.
Жодна з компаній не надала відповіді на запити до публікації розслідування.
“Схеми” наголошують, що через три місяці після проголошення анексії чотирьох областей України, 30 грудня 2022 року, було видано постанову уряду РФ №2535. Ця постанова, з одного боку, визначила квоти на експорт сільськогосподарської продукції з окупованих територій за зниженими митними ставками, а з іншого – запровадила механізм для такого експорту. Згідно з документом, російські компанії, які бажають експортувати продукцію з нульовою або зниженою ставкою вивізного мита до третіх країн, таку як пшеницю, ячмінь, кукурудзу чи соняшниковий шрот, мають дотримуватися правил, встановлених „главою регіону”.
У випадку окупованої Херсонської області, для розподілу квот було створено спеціальну комісію. Вона розглядає заявки та проводить голосування, а рішення підписує голова окупаційної адміністрації Володимир Сальдо. У червні 2022 року Офіс Генерального прокурора України повідомив про початок розслідування фактів незаконного вивезення зерна з територій Запорізької та Херсонської областей. Також було встановлено, що вантажівки з південних окупованих областей доправляють зерно до портів у Криму, де воно перевантажується на кораблі.
Економічна правда