Протягом багатьох років прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху підтримував складні відносини з Кремлем та дедалі більш ізольованим російським президентом Володимиром Путіним навіть після вторгнення Росії в Україну.
Та війна, яку розв’язав ХАМАС, поклала цьому край. Про це повідомляє видання WSJ.
Журналісти пишуть, що на перших етапах війни в України, навіть зближення Росії з Іраном, який є суперником Ізраїлю не змогли підірвати цю співпрацю.
Лідери підтримували зв’язок по телефону, а Нетаньяху намагався балансувати на тонкому лезу, одночасно ніби і підтримуючи Україну, але роблячи це так, щоб не образити Путіна.
WSJ пише, що після найсерйознішої атаки іранців на Ізраїль, внаслідок якої загинули 1300 ізраїльтян, Ізраїль припинив ці розмови, оскільки Путін – чи не єдиний світовий лідер, який не подзвонив Нетаньягу, щоб висловити співчуття у зв’язку з загибеллю людей, вбитих ХАМАСом під час цієї атаки.
“Ізраїль завжди старався підтримувати добрі стосунки з Москвою, враховуючи велику єврейську громаду Росії та її вплив на Сирію.
Теплі стосунки між Росією та Ізраїлем, які ми спостерігали роками при Путіні, охолонули.
Зараз ми в іншому світі”, – сказав Пінхас Гольдшмідт, який майже 30 років був головним рабином Москви, поки не втік з країни через свою позицію до війни в Україні.
За інформацією видання, після всіх останніх подій відбувається так званий “тектонічний зсув” ролі Росії на Близькому Сході.
Росія зміцнила свої колись ретельно збалансовані відносини з Іраном, одночасно посилюючи їх з арабськими державами, такими як Єгипет і Об’єднані Арабські Емірати
У своїх перших коментарях щодо вторгнення ХАМАС, Путін сказав, що спалах насильства між Ізраїлем і палестинцями показує, що політика США зазнала поразки на Близькому Сході та не врахувала потреб палестинців.
Спочатку Нетаньягу заплющував на це очі, але згодом в Ізраїлі викликала тривогу зростаюча залежність Москви від Ірану.
Росія, ізольована від західних ринків, вклала значні кошти в купівлю іранських безпілотників-смертників для нападу на українські міста та цивільну інфраструктуру, тоді як США попередили, що Іран прагне придбати велику кількість російських ударних вертольотів, бойових літаків і систем ППО.
При цьому президент Ірану Ібрагім Раїсі заявив у неділю, що його країна підтримуватиме палестинців та їхнє право на самооборону, і попередив, що Ізраїль повинен слід притягнути до відповідальності за потенційну загрозу, яку він становить для сектору Гази.