Місто Херсон засноване Григоріем Потьомкіном у 1778 р.

Херсон – це місто на півдні України, розташоване на березі річки Дніпро, біля його впадіння в Чорне море.

Пам’ятник засновнику Херсона Григорію Потьомкіну

Місто було засноване в 1778 році як фортеця на місці колишнього турецького поселення та назване на честь давньогрецького міста Херсонес на Кримському півострові.

Засновником міста вважається російський генерал-губернатор Григорій Потьомкін, який упродовж 1770-х і 1780-х років активно розвивав причорноморські території Російської імперії та відіграв важливу роль у створенні Новоросійської губернії.

Григорій Потьомкін – це видатний державний і полководець Російської імперії, який жив у XVIII столітті. Він був одним з найближчих співробітників і коханих імператриці Катерини II, та зробив значний внесок у розвиток Росії, зокрема, укріпив її південні кордони.

Грігорій Потьомкін народився у 1739 році в одній зі шляхетних родин на території сучасної України.

У 1774 році він приєднався до армії Російської імперії та вийшов на службу в Катерининський полк, який очолювала сама імператриця.

З часом Потьомкін став одним з найближчих порадників Катерини II та її коханим.

У 1778 році Потьомкін заснував місто Херсон на півдні Російської імперії, яке стало важливим торговим та військовим центром.

Він також був ініціатором заснування кількох інших міст, зокрема Одеси.

Потьомкін також проявив себе як талановитий полководець і брав участь у війнах Російської імперії. Він брав участь у війні з Османською імперією, в якій Росія здобула значні перемоги, і займався укріпленням кордонів.

Грігорій Потьомкін помер у 1791 році на своєму маєтку в Ялті. Його поховали у Спаському соборі у місті Херсоні.

Катерининський собор (церква Великомучениці Катерини, Спаський собор) — православний храм Херсона, один із найстаріших у місті, усипальниця князя Григорія Потьомкіна.

Пам’ятник Г. А. Потьомкіну у Херсоні розташований у центрі скверу імені Потьомкіна.

Створено до 45-ї річниці поховання в міському соборі засновника Херсона, князя Потьомкіна, за моделлю, створеною в 1831 р. академіком І. П. Мартосом.

Наприкінці 1836 р. зайняв своє місце у центрі міста. Автором масивного гранітного п’єдесталу став італійський архітектор Франц Карлович Боффо, який у 1820—1830-х роках багато працював в Одесі і виконав п’єдестал до пам’ятника Рішельє роботи того ж Мартоса.

У 1840 році навколо пам’ятника був висаджений бульвар, названий Потьомкінським і обнесений огорожею.

Після приходу до влади більшовиків (1917) пам’ятник Потьомкіну був закритий брезентом, через що в народі отримав прізвисько «херсонський привид».

Нарешті його зняли з постаменту (27.04.1927) та перенесли у двір Херсонського історико-археологічного музею.

На початку 1944 року, коли Херсон звільнили радянські війська, пам’ятника вже не виявили.

2003 року до відзначення 225-річчя міста він був відновлений (з численними змінами) херсонським скульптором Юриком Степаняном.

Постамент від пам’ятника (2022)


У жовтні 2022 року разом з кількома іншими пам’ятниками, а також прахом Потьомкіна, був вивезений з Херсона російськими військами, що відступають

Протягом своєї історії Херсон був важливим портом та торговим центром на півдні України, а також військово-стратегічним пунктом через своє розташування на кордоні між Російською імперією та Османською імперією.

У 20-х роках ХХ століття в місті розгорнулась діяльність Української повстанської армії під керівництвом Махна та Скоропадського.

Сьогодні Херсон – це важливий промисловий та культурний центр на півдні України з численними історичними та культурними пам’ятками, такими як Херсонський обласний краєзнавчий музей, Херсонський академічний український музично-драматичний театр, та інші.