Збитки, завдані підривом Каховської греблі, здебільшого незворотні — дані ООН

Значна частина шкоди, заподіяної підривом Каховської греблі в червні цього року, є незворотною, а зміни в навколишньому середовищі, спричинені цим інцидентом, можуть чинити серйозний негативний вплив на екосистеми та здоров’я людей протягом десятиліть.

Про це йдеться в доповіді-дослідженні, опублікованій сьогодні, 26 жовтня Програмою ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП).

“Екстрена екологічна оцінка прориву Каховської греблі, проведена на прохання уряду України, показала, що наслідки будуть відчуватися протягом десятиліть і вийдуть далеко за межі України.

Під час дослідження, проведеного експертами з 13 наукових установ у Києві та за кордоном, використовувалася офіційна інформація, супутникові знімки та дані дистанційного зондування.

При цьому наголошували на труднощах доступу до об’єкта досліджень, що перебуває в зоні бойових дій”, — ідеться в повідомленні на сайті ООН.

Експерти проводили оцінку у верхній і нижній течії річки.

До уваги брали гідрологічний і геоморфологічний вплив, хімічне забруднення, відходи та екологічну шкоду, завдану територіям, що охороняються.

Водночас автори дослідження не вказали в доповіді наслідки для іригації, постачання питної води та водопостачання промисловості, включно із Запорізькою атомною електростанцією, і пов’язані з цим наслідки для здоров’я людини.

На думку дослідників, буде потрібно ще кілька оцінок і значне фінансування, щоб усунути весь комплекс екологічних наслідків на всіх ділянках постраждалої території.

Нагадаємо, російські війська 6 червня підірвали Каховську гідроелектростанцію, розташовану на річці Дніпро в Херсонській області.

Херсонська обласна військова адміністрація оголосила евакуацію з районів потенційного підтоплення.

Президент України Володимир Зеленський скликав екстрене засідання Ради безпеки та оборони України.